NP PoP II. Pomocný vychovávateľ v materskej škole Zdravotnícky pracovník v základnej škole Erasmus+ Podpora školskej inklúzie v Špeciálnej základnej škole v Námestove

AKTUÁLNE PROJEKTY

Erasmus+

PROGRAM ERASMUS+ KA226 ŠKOLSKÝ VÝMENNÝ PARTNERSKÝ PROJEKT „Komunikuj, ZDIEĽAJ A UČ SA“
Č. 2020-1-LV01-KA229-077424_6

„Komunikuj, zdieľaj a uč sa“ je projekt Erazmus+, v ktorom boli zapojení aj učitelia Spojenej školy internátnej v Námestove, ktorého cieľom bolo:

• naučiť sa nové metódy, prístupy a nástroje od partnerov v Lotyšsku, Grécku, Slovensku a v Turecku;
  • zvýšiť efektivitu škôl zavedením učenia sa založeného na rozširovaní kompetencií;
    vytvoriť príležitosť na zdieľanie nápadov na miestnej, regionálnej a európskej úrovni o využívaní efektívnych a motivujúcich vyučovacích metód;
  • zlepšiť kompetencie a zručnosti učiteľov zlepšovaním a zavádzaním rôznych vyučovacích metód, techník a nástrojov, ktoré zabezpečujú uspokojovanie individuálnych potrieb žiakov v procese učenia sa.

Partneri:

Lotyšsko – Tukuma novada specialas izglitibas iestade – koordinátor projektu

Grécko – Enieo Eidiko Epaggelmatiko Gymnasio – Lykeio Katerinis

Slovensko – Spojená škola  Piešťany

Slovensko – Spojená škola internátna Námestovo

Turecko –  Istanbul ATAŞEHİR - Ataşehir Özel Eğitim Meslek Okulu

Zameranie jednotlivých mobilít:

Lotyšsko - Plánovanie vyučovania. Oboznámenie sa s metódami používanými v iných školách a zhodnotenie možnosti ich využitia v triede a prispôsobenie potrebám jednotlivých žiakov
Lotyšsko - virtuálny tréning - Zoznámiť sa s možnosťami využitia hier, aktivít a terapií pri výučbe študentov so špeciálnymi potrebami.

Námestovo - používanie IKT v triede na motiváciu študentov so špeciálnymi potrebami a na plné zapojenie sa do vzdelávacieho procesu

Grécko - využívanie foriem umenia a remesiel počas vyučovania a aktivít po vyučovaní

KRÁTKODOBÁ MOBILITA UČITEĽOV C1 V LOTYŠSKU

V dňoch od 13. – 19. septembra 2021 sme sa zúčastnili krátkodobej mobility učiteľov v lotyšskej špeciálnej škole v Tukums. Hlavným cieľom tejto aktivity bolo rozšíriť kompetencie učiteľov v plánovaní vyučovania a evalvácie výsledkov a prispôsobovanie vyučovania individuálnym špecifikám žiakov.

VIRTUÁLNY TRÉNING

Pre odstúpenie partnerskej školy z Portugalska, po schválení projektu, bola plánovaná krátkodobá mobilita nahradená virtuálnym tréningom organizovaným partnerskou školou v Lotyšsku. V dňoch 13. – 17. 6. 2022 sme sa zúčastnili tejto pre nás nepoznanej aktivity. V priebehu týždňa mala každá škola zodpovednosť za obsah, úlohy a ciele jedného dňa tréningu. Tréning prebiehal prostredníctvom virtuálnych stretnutí, zdieľaním videí, aktivít a úloh na platforme Padlet a bol zameraný na využitie hier, aktivít a terapeutických prístupov v vzdelávaní žiakov so špeciálnymi potrebami.

KRÁTKODOBÁ MOBILITA C5 V SŠI NÁMESTOVO

V dňoch od 6.-10. februára 2023 bola hostiteľom ďalšej mobility naša škola. Hlavným cieľom tejto mobility bolo rozvíjanie kompetencií učiteľa v oblasti využívania digitálnych technológii v edukácii. Inšpirovalo nás to pri tvorbe určitej digitálnej stratégie našej školy, následne sa dá očakávať kontinuálny profesijný rozvoj učiteľov v oblasti moderných , inovatívnych foriem vyučovania prostredníctvom IKT.

Diskutovali sme o výhodách implementácie týchto technológii do edukačného procesu a vymenili sme si skúsenosti medzi jednotlivými školami.

Počas tejto mobility sme predstavili edukačno-rehabilitačný prostriedok FlySky. Táto interaktívna technológia ponúka aktivity, ktoré motivujú k pohybu, stimulujú vnímanie a vizuálno-pohybovú koordináciu.

Zaujal nás inviduálny edukačný  plán, ktorý využívajú naši tureckí partneri a aplikujú ho od prijatia  žiaka do materskej školy až po ukončenie vzdelávania.

KRÁTKODOBÁ MOBILITA C6 V grécku

Miestom poslednej mobility v rámci projektu Erasmus+ „Communicate, Share and Learn“ v dňoch 12. – 16. 6. 2023 bola špeciálna škola v Katerini v Grécku.  Z našej školy sa ho zúčastnili: koordinátor projektu Mgr. Michal Gabarík, Mgr. Jana Jurkuľáková, Mgr. Zuzana Boleková Kompanová, Mgr. Veronika Polhorská.

Porovnávali sme uplatňovanie metód a foriem umenia a remesiel počas vyučovania a v aktivitách po vyučovaní, napr. v školských kluboch. Organizovaním rôznych workshopov sme vytvorili  príležitosť na zdieľanie nápadov na miestnej, regionálnej a európskej úrovni.

VÝSLEDKY PROJEKTU

E-kniha (video – aktivity, terapie, lekcie)

E-kniha (popis hier a aktivít)

Metódy, techniky a nástroje – Padlet na zdieľanie skúseností